Postoje dva vida regeneracije: pasivna i aktivna.
PASIVNA regeneracija se dešava kada temperatura izduvnih gasova postane dovoljno visoka da čađ može da počne da se spaljuje bez dodatka goriva, intervencije od strane vozača, i slično.
Međutim, nakon oko 150.000 km upotrebe vozila, nivo čađi lako postaje veći nego što pasivna regeneracija može da reši. Tada računar pomoću SIGNALNIH LAMPICA (vidi sliku) sugeriše vozaču da započne dužu vožnju u nešto oštrijem režimu. Tako se povećava temperatura u filteru i sprovodi se AKTIVNA regeneracija.
AKTIVNA regeneracija prema uputstvu koje ste od proizvođača dobili uz vaš automobil traži intervenciju od strane vozača, dodatak goriva, i obavlja se tokom vožnje ili inicira u servisu. Forsiranjem aktivne regeneracija proizvode se izuzetno velike temperature koje vrlo brzo mogu da trajno oštete vaš filter i motor.
Mi čistimo DPF filtere.
DPF Machine brend novosadske kompanije NS-STEEL vođen poslednjim svetskim iskustvima izašao je sa uređajem za čišćenje DPF/FAP filtera i katalizatora za vozila svih veličina, od automobila, preko kombija, do autobusa i radnih mašina.
Osim što je cena formirana za naše uslove i tržite, prednost kupovine od nas jeste obuka manipulacije mašinom koju nudimo za naše kupce, kao i raspoloživost naše kompanije tokom perioda eksploatacije, održavanja i zarad potreba servisiranja, kako u garantnom roku, tako i nakon njega.
Ima li moj dizelaš DPF filter?
To što vozite auto mlađi od 2003. ne znači da imate DPF/FAP filter. Ukoliko ste vlasnik polovnjaka, možda ga je vaš prethodnik smatrajući naravno pogrešno da mu samo smeta uklonio, ne znajući da će od 2021. godine taj sistem biti strogo konstrolisan na tehničkom pregledu.
DPF filter se obično nalazi kod turbine, u izduvnoj grani, ili ispod menjača, dok je kod nekih modela između katalizatora i prigušivača. Nekada se može videti da je isečen. Najsigurnije je da auto odvezete na dijagnostiku gde će se utvrditi kakvi su diferencijalni pritisak i temperatura, te da li su vrednosti zamrznute, pošto kada se DPF skine, softver mora da se premosti. Svakako najočigledniji parametar jeste čađav auspuh koji ukazuje da DPF ne postoji ili ne radi.
Prosečan DPF/FAP filter na sebi ima šest senzora koji vode računa o stanju izduvnih gasova koji dolaze iz motora. Oni imaju zadatak da upravljaju radom motora kontrolišući pritisak i temperaturu izlaznih gasova. Proveravaju da li je smeša goriva i kiseonika bogata, siromašna ili optimalna. Automobil svakih 60 milisekundi očitava podatke sa ovih senzora i na osnovu njih podešava smešu goriva, samim tim i potrošnju, a i optimalan rad motora.
Pomoću tih senzora centralni računar automobila prepoznaje i stanje u filteru, mereći pritisak u komorama ispred i iza filtera, nivo čađi i pepela u sistemu. Samo dobro održavan, čist filter svoj posao uštede može da obavi uspešno!